Účinnosť vakcín a prevencia pri novej mutácii koronavírusu aj vďaka čisteniu vzduchu

Čo prináša nová mutácia koronavírusu:

 Je ohrozená účinnosť vakcín a aká prevencia nás ochráni?

S koncom decembra minulého roka sa čoraz viac začalo diskutovať o novej mutácii koronavírusu. Tá dostala označenie B1.1.7. alebo aj „britská“. Čo však o nej vieme? Šíri sa naozaj rýchlejšie? Spôsobuje ťažší priebeh ochorenia? Znižuje účinnosť vakcín? Ako sa proti nej dokážeme účinne brániť? A dokážeme to vôbec? Skúsili sme vám priniesť odpovede na tieto otázky.

Aká je nová mutácia COVID-19?

O novej mutácii koronavírusu, označovanej B1.1.7., sa začína intenzívne hovoriť najmä v posledných dňoch, spätné analýzy starších vzoriek ukazujú, že tento variant COVID-19 môžeme rozpoznať na Slovensku už 14. novembra 2020. V čom je však britská mutácia vírusu iná? Európske centrum pre prevenciu a kontrolu ochorení informuje o výrazne vyššej efektívnosti šírenia – dokonca až o 70 %.

Dôležitým ukazovateľom pri sledovaní pandémie je tiež reprodukčné číslo, aj to pri novej mutácii vzrástlo: až o 0,4 bodu v porovnaní s predchádzajúcim variantom COVID-19. Ďalšou zmenou je, že práve nová B1.1.7 sa šíri intenzívnejšie medzi ľuďmi do 60 rokov a deťmi. Čo sa týka samotného priebehu choroby či jeho smrtnosti, v týchto ukazovateľoch ostávajú parametre oboch kmeňov vírusu rovnaké. Dokáže však britská mutácia koronavírusu ovplyvniť účinnosť očkovania?

Môže nová mutácia znížiť účinnosť očkovania proti COVID-19?

Z dostupných informácií nie je v súčasnosti ohrozená účinnosť vakcín. Problém však môže nastať, keď sa objavia ďalšie nové mutácie. Je však náročné predpokladať, či tie môžu znížiť účinnosť vakcín. Vedci podľa doposiaľ získaných poznatkov a sledovania britskej mutácie tvrdia, že nové varianty koronavírusu sa pravdepodobne objavia.

Táto situácia nemusí spôsobovať väčšie obavy, vakcíny od spoločnosti Pfizer a BioNTech a Moderna sa dajú veľmi dobre aktualizovať. Čo to znamená? Proces môžeme prirovnať napríklad k upgradu počítačového systému – účinnosť bude fungovať aj na nové varianty. Potrebná je však rýchla reakcia.

Pri aktualizácii navyše nie je potrebné vykonať nové klinické skúšanie, a tak v krátkom čase vieme obnoviť ich účinnosť. Pri vzniku nových mutácií do hry vstupujú rôzne faktory, ako rozšírenie vírusu v populácii, schopnosť nášho imunitného systému či prírodná selekcia kmeňov, preto je ťažké predpovedať presný vývoj koronavírusu a jeho kmeňov.

Najúčinnejšou zbraňou je stále prevencia

prevencia pred vírusmi, umývanie rúk, nosenie rúšok, dodržavanie odstrupov

Dnes máme na Slovensku zaočkovanú iba menšiu časť populácie, spoliehať sa teda iba na vakcínu predstavuje predčasný hazard so zdravím. V takejto situácii pôsobí prevencia stále ako najúčinnejšia zbraň v boji proti COVID-19. Ako vyzerá súbor čiastkových opatrení, ktorý spoločne tvorí spoľahlivý štít? Rúško, dodržiavanie odstupov, pravidelné a dôkladné umývanie rúk, resp. ich dezinfekcia, vyhýbanie sa preplneným miestam – obzvlášť tým s limitovanou cirkuláciou vzduchu.

Pozrite si prípadovú štúdiu zameranú na skúmanie šírenia koronavírusu v priestore.

Práve kvalita vzduchu a jeho čistenie dokáže znížiť alebo naopak i zvýšiť riziko infikovania. Záleží, aké opatrenia podniknete. Podľa najnovších poznatkov Amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa dokáže šíriť COVID-19 aj pomocou aerosólov, ktoré sú značne menšie ako kvapôčky a vydržia sa vznášať vo vzduchu aj niekoľko hodín.

Čistička vzduchu Pure Airbox Home S s predfiltrom G4, uhlíkovým filtrom GM a absolútnym ULPA U15 filtrom

Okrem pravidelného vetrania môžu pomôcť tiež čističky vzduchu s HEPA filtrom, ktoré odporúča používať i hlavný hygienik SR Ján Mikas. Týmito filtrami sú však vybavené aj vysávače v našich domácnostiach. Ešte účinnejším ULPA U15 filtrom je vybavená čistička vzduchu  Pure Airbox Home S, ktorá je prispôsobená práve na použitie vo vnútornom priestore. Pomocou viacerých etáp filtrovania dokáže premeniť znečistený vzduch na vzduch s optimálnym zložením bez znečistených častíc,environmentálneho ozónu a so znížením toxických, dráždivých a karcinogénnych plynov na komfortnú úroveň. Pure Aibox Home S nevytvára žiadne vedľajšie emisie a so 100% účinnosťou odstraňuje škodlivý ozón. Čo užívateľov v ostatnom čase najviac zaujíma, je fakt, že táto čistička nielen zachytí vírusy, ale s účinnosťou až 99,999 % ich dokáže deaktivovať práve vďaka už spomínanému ULPA U15 filtru.  

Pre najvyššiu možnú prevenciu však kombinujte ochranné odporúčania, dôverujte vedcom a odborníkom, buďte obozretný a tiež ohľaduplný. 


Ak by ste chceli zvýšiť kvalitu vzduchu u vás doma či v kancelárii a znížiť riziko prežitia koronavírusu, napíšte nám, spoločne nájdeme najvhodnejšie riešenie.

Požiadajte o konzultáciu vyplnením dotazníka

Meno a priezvisko
Telefón
E-mail
Vyberte službu alebo oblasť vášho záujmu. Radi vás budeme kontaktovať.

Office & Hotels Direct s.r.o.
Einsteinova 9
851 01 Bratislava

Meno a priezvisko
Telefón
E-mail
Vyberte službu alebo oblasť vášho záujmu. Radi vás budeme kontaktovať.

Office & Hotels Direct s.r.o.
Einsteinova 9
851 01 Bratislava