Čistička vzduchu Pure Airbox Home S, vyčístí vzduch filtrom ULPA U15 so 100% účinnosťou.

Ozón:

Kedy je prospešný a kedy škodlivý? A dokážu ho čističky vzduchu filtrovať?

Pandémia COVID-19 istým spôsobom zasiahla každého, a tak nie je prekvapením, že sa čoraz častejšie stretávame s pojmami, o ktorých sme pred tým až tak často nepočuli. Do boja proti koronavírusu vyťahujeme všetko: od germicídnych žiaričov cez čističky vzduchu až po ozónové generátory. Práve na posledné riešenie sa dnes zameriame – ako ozón vzniká, dokáže ublížiť človeku a existujú účinné čističky vzduchu, ktoré zvládnu tento plyn filtrovať?

Ako vzniká ozón

Bez kyslíku, ktorý označujeme O2, by život na Zemi, ako ho dnes poznáme, nemohol fungovať. Kyslík je potrebný pre všetky živé organizmy na našej planéte. Môže sa však stať, že za istých podmienok sa O2, teda dva spojené atómy kyslíka, od seba oddelia. Tento jav voláme štiepenie. Po rozštiepení každý atóm kyslíka putuje sám, až sa znovu pripojí k dvoj atómovej molekule kyslíka. Keď sa k O2 pripojí ešte jeden atóm kyslíka, mení sa na O3 a výsledkom tohto spojenia je plyn ozón. Na prvý pohľad by sa ozón mohol zdať pre človeka neškodný – veď tvoril súčasť kyslíka a k ďalšej sa pridal. Je to však skutočne tak?

Kde je ozón prospešný

V ozónovej vrstve, ktorá sa nachádza až v stratosfére – približne 20 až 30 km nad zemským povrchom – nepredstavuje pre človeka žiadnu hrozbu. Práve naopak, plní tam nesmierne dôležitú funkciu: vytvára tenký ochranný štít, ktorý odráža nebezpečné ultrafialové (UV) žiarenie pochádzajúce zo slnka. Okrem toho tiež pohlcuje UV-C žiarenie a tiež prepúšťa len menšiu časť UV-B žiarenia. Je to práve UV-B žiarenie, ktoré má negatívny vplyv na človeka, zvieratá i životné prostredie. Považujeme ho totiž za hlavného vinníka pri spálenej pokožke, zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože aj očného zákalu a tiež negatívne vplýva na náš imunitný systém. Čo sa však stane, keď ozón nedelia od človeka desiatky kilometrov?

Ako vplýva ozón na zdravie človeka

Akonáhle sa ozón objaví v blízkosti človeka, jeho zdravie sa ocitne v nebezpečí. Plyn O3 totiž pôsobí ako silné oxidačné činidlo, ktoré dokáže reagovať prakticky s každou triedou biologických látok – od enzýmov aminokyselín cez enzýmy proteínov až po enzýmy peptidov. Pri oxidácii sú jeho cieľom bunečné membrány, pri ktorých táto činnosť vyvoláva priamy i nepriamy oxidačný stres. K nepriamemu oxidačnému stresu dochádza napríklad vtedy, keď ozón prenikne k bunkám epitelu dýchacích ciest.

Čo to však znamená pre človeka? I krátkodobé vystavenie ozónu môže spôsobiť infekciu kompletného dýchacieho ústrojenstva. Ak je osoba vystavená ozónu dlhodobo, môže byť spúšťačom chronického ochorenia ako astma, alebo dôjde k zúženiu priedušiek, či štrukturálnej zmene pľúc. Okrem toho v niektorých prípadoch dochádza k mutácii krvných buniek, čo môže mať za následok výskyt alergie, problémy s imunitou či srdcovo-cievne choroby.

Akonáhle sa človek nadýcha väčšieho množstva ozónu, objavia sa príznaky ako kašľanie, sucho v hrdle, bolesť na hrudníku, mravčenie, skrátenie dychu, zvýšená tvorba hlienu, únava, bolesť hlavy, štípanie očí, nevoľnosť či dokonca kolaps. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), je prípustný bezpečný limit v interiéri, kde sa nachádzajú ľudia, 0,05 ppm ozónu, resp. 100 µg/m3. Medzi najviac ohrozené skupiny pri vystavení ozónu patria deti, tehotné ženy, seniori a ľudia s chronickými ochoreniami ako astma či alergia. Ozón však predstavuje nebezpečenstvo aj pre rastliny či zvieratá.

Dokážu čističky zbaviť vzduch ozónu?

Ako sa môže ozón dostať až k ľuďom? Necestuje sem zo stratosféry, tvoriť ho môžu rôzne zariadenia – cielene i ako vedľajší jav. Napríklad ozónový generátor používaný počas COVID-19 pandémie tvorbou tohto plynu bojuje proti baktériám, plesniam a vírusom. Ako vedľajší jav môžeme tvorbu ozónu považovať napríklad pri používaní laserových tlačiarní, ionizátorov vzduchu či dokonca menej kvalitných čističiek vzduchu. Ako sa však tohto jedovatého plynu vo vnútorných priestoroch zbaviť? Hoci väčšina čističiek vzduchu nedokáže proti ozónu bojovať, niektoré to dokážu – napríklad zariadenie PURE AIRBOX HOME S  zvládne ozón zo vzduchu odfiltrovať úplne.

Práve Pure Airbox Home S má v interiéri účinnosť až 99,999 %, môžu za to tri filtre: filter pre veľké častice (PM10), ktorý odstraňuje peľ, prach, alergény a plesne z ovzdušia. Absolútny filter ULPA (U15 MERV20), ktorý odstraňuje mikročastice od(PM0,1). HEPA filtre sa nachádzajú vo viacerých čističkách vzduchu, no Pure Airbox Home S je jediné zariadenie na čistenie vzduchu s tak vysokým stupňom filtrácie triedy U15.  

Ak zvažujete zlepšiť kvalitu vzduchu vo svojom bývaní, kancelárií, alebo čakárni, pozrite si aj článok Rozhodovanie, sústredenie, zdravie. Aj toto ovplyvňuje kvalita vzduchu v kancelárii.

Chcete poradiť v boji s ozónom alebo sa dozvedieť viac o produktoch, ktoré na našom trhu ponúka spoločnosť OHD? Napíšte nám, radi vám pomôžeme.

Zaujal Vás tento článok? Prečítajte si aj:
Bezpečné množstvo ozónu pre človeka je bezpečné i pre vírusy.

Požiadajte o konzultáciu vyplnením dotazníka

Meno a priezvisko
Telefón
E-mail
Vyberte službu alebo oblasť vášho záujmu. Radi vás budeme kontaktovať.

Office & Hotels Direct s.r.o.
Einsteinova 9
851 01 Bratislava

Meno a priezvisko
Telefón
E-mail
Vyberte službu alebo oblasť vášho záujmu. Radi vás budeme kontaktovať.

Office & Hotels Direct s.r.o.
Einsteinova 9
851 01 Bratislava